O syropie z młodych pędów sosny dowiedziałem się z programu Górale
, postanowiłem sprawdzić i zrobić syrop. Przepis jest bardzo prosty, a z pozostałości zrobiłem nalewkę. Syrop sporządzamy na przełomie kwietnia i maja, zarówno syrop jak i nalewka idealna jest na kaszel, oczywiście nalewka dla dorosłych.
Jeżeli chodzi o alergików to w pierwszej kolejności należy skonsultować to z lekarzem, nie jest wskazany i polecany osobom które chorują na krztusiec lub astmę oraz osobom uczulonych na olejki z pędów sosny.
Sprawdziłem jego działanie i działa, dlatego też polecam przyrządzenie takiego syropu, koszt to zaledwie kilogram cukru bo pędy sosny mamy za darmo.
1 kg. młodych pędów sosny
1 kg. cukru
W pierwszej kolejności zbieramy młode pędy sosny, następnie płuczemy pod bieżącą wodą.
Następnie młode pędy sosny tniemy nożyczkami, warto robić to w rękawiczkach lub tak jak pokazałem przez foliowy woreczek, żywica i olejki sosnowe będzie ciężko domyć.
Można też pędy sosny zalać miodem, taki syrop oczywiście będzie droższy ale będzie łączył zalety miodu i sosny.
Co jakiś czas młode pędy sosny podczas cięcia przesypujemy cukrem, tak przygotowany słoik pozostawiamy na około 2 - 4 tygodnie.
Po 3 - 4 tygodniach zlewamy syrop do słoika, w celu konserwacji dodajemy 1 - 2 łyżki spirytusu jeżeli chcemy zrobić syrop bez alkoholu to warto rozlać go do mniejszych słoiczków i pasteryzować.
Po zlaniu syropu resztę pędów sosny z cukrem warto zalać alkoholem 40%, od 0,5 do 1 litra. Pozostawiamy na około 4 tygodnie, po zlaniu wyjdzie wspaniała i o zapachu i smaku sosny nalewka.
Polityka prywatności
Wykorzystywanie jakichkolwiek części tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.