Zakwas żytni

m±ka żytnia, melvit, typ 720, m±ka do wypieku chleba domowego Chleb bez zakwasu żytniego czy dodatku m±ki żytniej to po prostu bułka lub bagietka. Zakwas dodawany jest do każdego Polskiego chleba, to jest wła¶nie znakiem szczególnym.

Ten kto był poza granicami naszego kraju na pewno przyzna mi rację że tamtejsze pieczywo to bułki chlebo-podobne. Chleb na zakwasie żytnim to nie tylko specyficzny smak, ale także bogactwo mikro i makro elementów dostarczanych w zakwasie.

Jak zrobić zakwas żytni na chleb ?

Do zrobienia zakwasu na chleb będziemy potrzebowali trzech składników, m±kę żytni±, wodę i dużo cierpliwo¶ci a dokładnie 5 dni, po tym czasie zakwas będzie gotowy do wyrobu chleba.



Dzień 1

m±ka żytnia żurkowa, typ 1400, młyn brzesko

Do wyrobu zakwasu użyłem m±ki żurkowej TYP 1400, robiłem też zakwas na m±ce żytniej TYP 720. Generalnie poleca się m±kę powyżej typu 800, na mojej m±ce żurkowej nie było napisane jaki to typ, jednak jeden telefon do młyna który sprzedaje t± m±kę i sprawa załatwiona TYP 1400.

Do wyrobu zakwasu użyłem plastikowego pojemniczka po kapu¶cie kiszonej (1kg), wsypujemy do niego 100 gram m±ki żytniej oraz wlewamy 100 ml. przegotowanej wody. Wszystko dokładnie mieszamy na jednolit± pastę, przykrywamy gaz± lub ręcznikiem papierowym i odstawiamy na jedn± dobę.

m±ka żytnia żurkowa typ 1400 na zakwas        m±ka żytnia żurkowa typ 1400 na zakwas

Dzień 2

zakwas żytni na chleb domowy Drugiego dnia mniej więcej o tej samej porze co pierwszego do naszego zaczynu na zakwas wsypujemy 50 gram m±ki oraz wlewamy 50 ml. przegotowanej ostudzonej wody, następnie wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na dobę.





Dzień 3

zakwas żytni na chleb Trzeciego dnia można zauważyć jak nasz młody zakwas zaczyna pracować, wykonujemy te same czynno¶ci co dnia 2. Czyli wsypujemy 50 gram m±ki, wlewamy 50 ml przegotowanej ostudzonej wody i dokładnie wszystko mieszamy oraz odstawiamy na dobę.





Dzień 4

zakwas żytni na chleb Dnia czwartego na pewno zauważysz więcej b±belków, to znaczy że nasz młody zakwas coraz lepiej pracuje. Oczywi¶cie należy go dokarmić, czyli wsypać 50 gram m±ki oraz wlać 50 ml. zimnej przegotowanej wody oraz wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na dobę.






Dzień 5

zakwas żytni do chleba domowego Pi±tego dnia nasz zakwas jest już gotowy i można zrobić z niego chleb, lub dokarmić. Przed upieczeniem chleba warto przełożyć sobie 2 - 3 łyżki zakwasu do nowego pojemniczka oraz dokarmić go.



Przechowywanie zakwasu

Po pierwsze należy pamiętać że zakwasu nie wolno szczelnie zamykać, należy go przykrywać bawełnian± ¶ciereczk± lub jednorazowym ręcznikiem papierowym i ewentualnie opasać gumk± recepturk±, aby zabezpieczyć ¶ciereczkę czy ręcznik papierowy przed odkryciem.

Po drugie jeżeli przechowujemy zakwas w pomieszczeniu mieszkalnym jakim jest kuchnia, należy zakwas codziennie dokarmiać.

Jeżeli potrzebujesz więcej zakwasu, to dzień przed pieczeniem dokarm go np. 100 gramami m±ki i 100 ml. przegotowanej chłodnej wody, zawsze 1:1.

Je¶li wyjeżdżasz z domu na 2 -3 dni dokarm zakwas 100 gramami m±ki i wlej 60 - 80 ml wody, wymieszaj i schowaj przykryty pojemnik z zakwasem do lodówki. Tak dokarmiony zakwas spokojnie wytrzyma 2 - 3 dni bez dokarmiania i obawy że się zepsuje.


Polskie smaki (2018)

Polityka prywatno¶ci
Wykorzystywanie jakichkolwiek czę¶ci tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.