Sokownik parowy

sokownik parowy, sokownik aluminiowy, sokownik z czasów prl, sokownik z nrd, sokownik z rfn, sokownik z niemiec Pierwszy sokownik pamiętam doskonale jako dziecko, przywieziony był z NRD lub RFN, w każdym bądź razie z Niemiec.

Wtedy spowolniła produkcja kompotów a zwiększyła się produkcja soku, głównie u nas był to sok z wiśni, porzeczek i agrestu bo takie drzewka i krzaki owocowe rosły w ogrodzie.

Przypominam że nie było super czy hiper marketów w których można było kupić sok do wody, co najwyżej oranżadę w spożywczaku (GS, Społem).

Dzisiaj czasy się zmieniły, możemy iść do sklepu i kupić sok do wody o smaku jaki nam się zamarzy. Jednak patrząc na skład takich soków, mogę jasno stwierdzić że są to soki które często nie leżały obok prawdziwego soku z owoców.

Należy pamiętać że producenci robią nas w butelkę, sok wiśniowy to nie to samo co sok o smaku wiśni czy syrop wiśniowy, w takich sokach czy syropach znajdziemy często zamiast cukru syrop glugozowo-fruktozowy, barwniki, aromaty itp. itd.

sokownik parowy, rossner tw21, ronner tw21, ronner austria, rossner austria Na szczęście czasy się zmieniły, jednak sokowniki dalej pozostały i dobrze, są teraz przede wszystkim bardzo łatwo dostępne.

Zasada działania oraz budowa jest taka sama jak tych sokowników parowych z czasów PRL, jedynie to materiały się zmieniły.

Teraz wykonuje się je nie z aluminium a ze stali nierdzewnej, głównie dlatego że jest bezpieczniejsza dla naszego zdrowia, trwalsza oraz można je stosować na kuchenkach indukcyjnych.

Mało tego taki sokownik można wykorzystać jako urządzenie do gotowania na parze, polecam stronę naparze.com gdzie znajdziecie wiele przepisów na dania gotowania na parze.



Budowa, zasada działania, wady i zalety sokownika parowego

Budowa jest bardzo prosta, składa się on z czterech części.

Dolny garnek do którego wlew się wodę do podgrzania, następnie garnek z tuleją, zbiera się w nim sok a tuleja ma za zadanie skierować gorącą parę na owoce, w nim znajduje się otwór z wężykiem którym zlewamy gotowy sok. Następnie garnek z dziurkami na owoce i cukier, oraz pokrywka.



Zasada działania sokownika parowego



Zasada działania jest bardzo prosta, na samym dole podgrzana woda zamienia się w parę. Para unosi się do góry, poprzez tuleję dociera do pojemnika na owoce i czasami dosypany cukier. Gorąca para rozgotowuje owoce uwalniając z nich sok, cukier jest rozpuszczany a górna pokrywka nie dopuszcza by para wydostała się na zewnątrz. Para zamienia się ponownie w wodę i spływa poprzez cukier i owoce do garnka w którym zbiera się gotowy sok. Poprzez otwór i rurkę z zaworkiem napełniamy butelki gorącym sokiem.

Zalety i wady sokownika parowego



plusy, zalety sok tylko z trzech lub nawet dwóch składników, owoce, woda, cukier
plusy, zalety naturalny, tani i bardzo zdrowy sok
plusy, zalety sok można bardzo długo przechowywać po zamknięciu
plusy, zalety niska cena, bardzo krótki czas zwrotu
plusy, zalety duży wybór pojemności od 5 do 15 litrów
plusy, zalety sokownika można używać jako naczynie do gotowania tradycyjnego lu na parze

minusy, wady musisz go kupić, w ostateczności pożyczyć
minusy, wady po zrobieniu soku trzeba go umyć, ale często można to zrobić w zmywarce


Polskie smaki (2018)

Polityka prywatności
Wykorzystywanie jakichkolwiek części tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.