Marmolada z pigwy lub pigwowca

Prawdziwa marmolada zrobiona jest z owoców pigwy lub pigwowca, z dodatkiem cukru. Jak podaje wiele źródeł cukru jest około 50% więcej od gotowanych owoców.

Ja jednak nie jestem zwolennikiem cukru i dodałem go około 1kg na dwa kilogramy gotowej marmolady.

Pigwa jest bardzo kwaśnym owocem więc cukier jest niezbędny, jednak nie w ilości większej niż masa owoców. Nie będziemy potrzebowali też żadnych środków żelujących, gdyż zawarte pektyny w pigwie spowodują żelowanie się marmolady.

Marmolada z poniższego przepisu idealnie nadaje się do naleśników, pączków, jako dodatek do herbaty, do dań mięsnych czy serów.

Składniki:

3kg owoców pigwy lub pigwowca
1 - 2kg białego cukru
pigwa, powoce pigwy, pigwowiec, owoce pigwowca cukier biały, polski cukier

Przepis na marmoladę z pigwowca, pigwy:

owoce pigwowca, garnek, owoce pigwy, pigwa na marmoladę Owoce pigwy lub pigwowca należy umyć, pokroić na połówki lub ćwiartki. Następnie pozbyć się gniazd nasiennych, jeszcze raz opłukać i wrzucić do dużego garnka.

Na około 2 - 2,5 kg owoców wlać 0,5 wody, gotować pod przekryciem do miękkości na papkę.








przecieranie owoców pigwy pigwowca za pomocą przecieraka Po ugotowaniu owoców do miękkości, przecieramy je za pomocą przecieraka.












przecieranie musu z pigwy na marmolarę Po przetarciu wstępnym przez przecierak musimy mus z pigwy przetrzeć przez drobne sitko, w ten sposób pozbędziemy się skórek oraz resztek z gniazd nasiennych.



mus z pigwy pigwowca na marmoladę Przetarty mus z pigwy na marmoladę gotujemy, dosypujemy około 1kg cukru na 2 - 2,5kg przerobionych owoców.

Gotujemy na bardzo wolnym ogniu często mieszając do pełnego rozpuszczenia cukru, w razie konieczności dosładzamy.

Podczas gotowania mus będzie bardziej płynny oraz ściemnieje. Proces gotowania trwa od 60 do 90 minut, w tym czasie należy przygotować słoiki.

Aby na marmoladzie nie pojawiła się pleśń, należy czystą szmatką bądź ręcznikiem papierowym nasączonym spirytusem przetrzeć pokrywki i gwinty słoików.






gorąca marmolada w słoikach, wyrób domowej marmolady, marmolada z pigwy, marmolada z pigwowca Gorącą marmoladę przelewamy do wcześniej przygotowanych słoików, po napełnieniu słoika zakręcamy go i kładziemy denkiem do góry na 24 godziny.


słoiki z marmoladą z pigwy, parmolada z pigwowca, domowa marmolada Po wystygnięciu drukujemy i wycinamy opisy na słoiki, naklejamy i odstawiamy gotową marmoladę do spiżarni.


Polskie smaki (2018)

Polityka prywatności
Wykorzystywanie jakichkolwiek części tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.