Jak wiecie jestem zwolennikiem pieczenia chleba na samym zakwasie, wprawdzie sam wyrób i pieczenie trwa dłużej jednak jest smaczniej a przede wszystkim zdrowiej.
Dzisiaj pokażę jak upiec chleb typu graham z m±ki pszennej typ graham 1850, oczywi¶cie na samym zakwasie.
Najważniejszy jest zakwas, jeżeli był on w lodówce należy go wyci±gn±ć z lodówki, dokarmić i pozostawić na dobę w ciepłym miejscu poza lodówk±.
Składniki s± na jeden bochenek chleba, jednak ja upiekłem dwa czyli potrzebowałem dwa razy tyle m±ki, wody, zakwasu i soli.
200 gram zakwasu żytniego
0,5kg m±ki pszennej typ 1850
300 ml. wody
10 gram soli
jedno jajko kurze
W pierwszej kolejno¶ci do miski wlewamy około 200 gram zakwasu żytniego, 200 gram m±ki pszennej typu 1850 oraz 200 ml. przegotowanej wystudzonej wody. Wszystko mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu na około 3 - 4 godziny, po tym czasie dodana m±ka pszenna zostanie w większej czę¶ci przerobiona, co widać na zdjęciach.
Po 3 - 4 godzinach w 100 ml. wody rozpuszczamy 10 gram soli, do miski z wyro¶niętym ciastem wlewamy przygotowan± solankę, wsypujemy 200 gram m±ki i wyrabiamy. Gdy ciasto zostanie wyrobione (najlepiej na stolnicy), przekładamy je do brytfanek wyłożonych papierem do pieczenia, pozostawiamy do wyro¶nięcia pod przykryciem około na 5 do 7 godzin.
Gdy chleb wyro¶nie rozgrzewamy piekarnik do 180oC, ale nie wkładamy chleba do piekarnika, rozgrzewanie najlepiej przeprowadzić na termoobiegu, będzie szybciej i ekonomiczniej. Jajko wbijamy do miseczki i roztrzepujemy tak jak na omlet, takim jajkiem bardzo dokładnie smarujemy wierzch chleba. Roztrzepane jajko nie do¶ć że nada ładnego wygl±du naszemu chlebowi, to podczas pieczenia i po upieczeniu nie dopu¶ci do nadmiernego odparowania wilgoci. Zanim włożymy chleb do piekarnika przeł±czamy go na pieczenie górne i dolne bez termoobiegu, chleb wkładamy na najniższy poziom piekarnika, pieczemy przez godzinę. Po upieczeniu chleb wyci±gamy z brytfanek, ¶ci±gamy z niego papier do pieczenia i zostawiamy pod przykryciem do wystygnięcia.
Polityka prywatno¶ci
Wykorzystywanie jakichkolwiek czę¶ci tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.