Prawdziwy chleb wiejski na zakwasie

Pamiętam smak i zapach takiego chleba, s± tylko potrzebne trzy składniki i tak wła¶nie powinno robić się prawdziwy chleb. Woda, sól i m±ka to podstawowe i jedyne składniki naszego chleba, do upieczenia użyłem oczywi¶cie zakwasu żytniego, ale to też m±ka z wod±.

Chleb ten jest najbardziej naturalny jaki można sobie wyobrazić, zakwaszona m±ka trawi się wręcz idealnie w naszym organizmie. Z każdym kęsem już w naszych ustach tworzy się spora ilo¶ć ¶liny która rozpoczyna proces trawienia, kupny chleb podczas jedzenia musimy popijać, dzieje się tak dlatego gdyż został przygotowany na drożdżach.

Wiele osób twierdzi że nie może je¶ć chleba bo ma uczulenie b±dĽ nie trawi glutenu, za moich czasów jadło się tylko chleb na zakwasie bez drożdży i nikt nie miał takich problemów.

Ludzie dzisiaj s± zafiksowani na słowo BIO, EKOLOGICZNE itp. Kupuj± chleb wieloziarnisty, ciemny i na zakwasie z dodatkiem drożdży, problem tkwi w tym że taki chleb z drożdżami nie przeszedł dokładnie procesu zakwaszania, nikt nie mówi że najpierw powinni¶my zakwasić ziarno czy m±kę aby była lepiej przyswajalna i nie powodowała problemów gastrycznych.

Czy sok z winogron pomieszany z alkoholem możemy nazwać winem, raczej nie i nie robimy tak to dlaczego pieczywo na drożdżach nazywamy chlebem ? To tylko ciasto drożdżowe, bułka drożdżowa gdyż ziarno czy m±ka nie zostało zakwaszone tylko wyrosło szybko dzięki drożdżom.

Przygotowanie mojego chleba jest czasochłonne, jednak po upieczeniu nie będziecie chcieli innego. Dzisiejszy chleb w sklepach nie zawiera trzech składników tylko ponad trzydzie¶ci, dlatego wiele osób twierdzi że to problem z glutenem, nikt nie zauważa tych wszystkich wypełniaczy, stabilizatorów, E-dodatków tylko za wszystko wini± gluten.



Składniki:

100 - 150 gram zakwasu żytniego
1kg m±ki pszennej typ 750
400 ml. wody
15 - 20 gram soli
m±ka pszenna, m±ka pszenna chlebowa, m±ka pszena typ 750, radix - bis m±ka pszenna



Przygotowanie:

Do zrobienia tego chleba należy zarezerwować sobie cały dzień, robiłem już go wiele razy i wychodził mi zawsze. Zaczynam około ósmej, dziewi±tej rano a kończę o 20, 21, dlatego piekę 2 - 3 blaszki, nadmiar chleba mrożę, najważniejsze jest to że przez ten czas nie muszę pilnować ciasta tylko dogl±dać.

W pierwszej kolejno¶ci wrzucamy około 100 - 150 gram zakwasu żytniego, dolewamy do niego około 250 ml wody i dokładnie rozpuszczamy zakwas w wodzie mieszaj±c go. Następnie dosypujemy około 200 gram m±ki pszennej chlebowej typu 750 i wszystko dokładnie mieszamy, zostawiamy w ciepłym miejscu minimum na 2 godziny (czym dłużej tym lepiej), w tym czasie namnoż± się drożdże z zakwasu żytniego a chleb będzie ładnie wyrastał.

zakwas, zakwas na chleb, zakwas żytni zakwas wymieszany z wod±, woda i zakwas, miska tuperware m±ka pszenna wymieszana z zakwasem na zaczyn chlebowy

W tym czasie rozpuszczamy w 100 ml. ciepłej wody około 10 gram soli i przygotowujemy brytfanki czy też keksówki jak kto woli. Ja wykładam keksówki (brytfanki) papierem do pieczenia aby chleb łatwiej było wyci±gn±ć, po wyłożeniu papierem wkładam brytfanki jedn± w drug± i obcinam nadmiar papieru.

sól, woda, kubek. filiżanka papier do pieczenia w brytfance

m±ka, zakwas, woda, sól, ciasto na chleb Po około 2 godzinach w zaczynie pojawiaj± się b±belki, oznacza to że drożdże się namnożyły i możemy przyst±pić do wyrabiania.

Wlewamy wcze¶niej przygotowan± sól z wod±, wsypujemy 450 gram m±ki i wyrabiamy.

Oczywi¶cie w czasie wyrabiania dolewamy wody ewentualnie dosypujemy m±ki, ciasto musi być wilgotne ale musi też łatwo się formować.



chleb na samym zakwasie Ciasto przekładamy do brytfanki, wilgotn± ręk± rozprowadzamy je po całej brytfance i lekko oprószamy m±k±. Takie ciasto pozostawiamy do wyro¶nięcia, trwa to od 5 nawet do 10 godzin.







chleb na samym zakwasie, wyro¶nięty chleb na samym zakwasie Gdy widzimy że ciasto jest już wyro¶nięte i dochodzi do krawędzi brytfanki, rozgrzewamy piekarnik do 200oC nie wkładamy chleba do zimnego piekarnika.

Proces rozgrzewania przeprowadziłem na termoobiegu gdyż zużywa najmniej energii i jest najszybsze, po rozgrzaniu przestawiamy grzanie na górn± i doln± grzałkę (bez termoobiegu) a miejsce na brytfanki ustawiamy na najniższe.

Przed samym włożeniem do piekarnika chleba smarujemy go wod± pędzelkiem, spotkałem się też że jest smarowany rozbełtanym jajkiem z wod±.

Dzięki temu skórka będzie miękka i zarumieniona, t± sam± czynno¶ć przeprowadzamy zaraz po wyjęciu chleba z piekarnika.

Chleb pieczemy od 55 do 70 minut, wyci±gamy z piekarnika i z brytfanek, pozbawiamy go papieru do pieczenia, smarujemy wod± i pod przykryciem pozostawiamy do wystygnięcia.



chleb pszenno żytni na samym zakwasie, chleb na zakwasie, chleb pieczony w domu, domowy chleb na zakwasie chleb pieczony w domu na zakwasie, chleb domowy na zakwasie


Polskie smaki (2018)

Polityka prywatno¶ci
Wykorzystywanie jakichkolwiek czę¶ci tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.